ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ - 2018 AKADEMİK YILI

Program Hakkında
  Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü, bünyesinde Alman Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı olmak üzere üç farklı anabilim dalını barındırır. Öğretim elemanı kadrosu 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren oluşturulmaya başlayan anabilim dalımızda şu anda 1doçent, 3 yardımcı doçent ve 2 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. 

  2011-2012 eğitim-öğretim yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı ana bilim dalının sunduğu lisans programlarına ilk öğrenci alımı yapılmıştır. Anabilim dalımızın amacı; öğrencilerimize İngiliz dili, edebiyatı ve kültürünü anlatmak, öğrencilerimizin yabancı dil kullanımlarını sözlü ve yazılı olarak etkin hale getirmek ve gelecek için ülkemize nitelikli edebiyat araştırmacıları kazandırmaktır. Bu amaçla öğrencilerimize Avrupa Tarihi, Sosyal Kültürel Antropoloji, Düşünce Tarihi, Feminizm ve Edebiyat, Karşılaştırmalı Edebiyat gibi dersleri de içeren çok yönlü bir öğretim programı sunmaktayız. Anabilim dalı öğrencilerinden dil becerileri yetersiz olanların, bir sene hazırlık sınıfı okumaları mecburidir. 

  Bölüm mezunlarımızın oldukça geniş iş imkanları vardır. Mezunlarımız; turizm sektörü, bakanlıklar, bankalar, TRT ve özel medya kuruluşları, çeviri büroları ve yayın evlerinde çalışabilirler. Bunun yanı sıra, eğitim sertifikası alan mezunlarımız eğitim kurumlarında yabancı dil öğretmenliği ve okutmanlık yapabilmektedirler.