ANKARA HACI BAYRAM VELI ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

Öğrenciler İçin Bilgi » Engelli Öğrenci Olanakları


Engelli Danışma Birimi **** Üniversitesinde eğitim gören engelli öğrencilerin akademik, fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarını etkin hale getirmek ve gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur. Engelli Danışma Birimi engelli öğrencilerin kendi aralarında bilgi akışının sağlanması için ağ bağlantısı kurmuş ve sosyal ve kültürel faaliyetlerden daha kolay yararlanabilme imkânı sağlamıştır.

 

Rektörlük idari birimlerinden ve ilgili fakülte koordinatörleri ile oluşturulan komisyon ile ******* Üniversitesinde öğrenim gören engelli öğrencilere yönelik çalışmalar yürütülmektedir;

 

Engelli öğrencilerin kendi aralarında örgütlenebilmeleri, diğer üniversitedeki öğrencilerle dayanışma sağlamaları amacıyla “Engelsiz Gazi Topluluğu” kurulmuştur,

 

Toplum Gönüllüleri Topluluğu ile işbirliğinde her yıl engelli öğrencilerin daha fazla kitaba ulaşabilmesi için ‘gönüllü okuyuculuk- sesli kitap’ projesi gerçekleştirilmiştir.

 

      Toplum Gönüllüleri Topluluğu ile işbirliği çerçevesinde sesli top oyunu olarak da tanımlanabilecek Goalball Turnuvası, Aklım Sende Projesi, Engelli öğrencilere yönelik piknik ve yemek gibi etkinliklerle hem Gazi Üniversitesinde eğitim gören hem de diğer üniversitelerdeki engelli öğrencilerin sosyal yaşamları zenginleştirilmektedir.

 

       Aynı zamanda Öğrenci Danışma Birimi olarak da hizmet verilen bu bölüm geçtiğimiz yıl 272 öğrenciyle bireysel görüşme yapılmış, 600 öğrenciye psikolojik danışman rehberliğinde bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti verilmiştir.